Wymiana waluty w Internecie

Wymiana waluty w Internecie

Kantory fizyczny w ciągu kilku następnych lat mogą zniknąć z miejskiego krajobrazu, zastąpione przez zdobywające coraz większą popularność kantory internetowe. Kiedy powstały pierwsze polskie serwisy, zajmujące się wymianą walut?

Waluty, a internet – historia

Wymiana walutowa za pośrednictwem Internetu w Polsce ma bardzo krótką historię. Pod tym względem przypomina ona nieco kantory fizyczne, które pojawiły się na polskim rynku dopiero po transformacji ustrojowej w 1989 roku – przez cały okres PRL wymiana walut była nielegalna i możliwa jedynie u tzw. cinkciarzy. Należy pamiętać, że pierwszymi instytucjami do wymiany walutowej w Internecie wcale nie były kantory, lecz tzw. platformy wymiany walut. Po serwisie Internetowykantor.pl powstało kilka innych serwisów, które umożliwiły łatwe i szybkie wymienienie pieniędzy bez wychodzenia z domu – możliwość ta stała się bardzo atrakcyjną alternatywą dla Polaków, którzy przebywali za granicą w celach zarobkowych. Prawdziwy rozkwit e-kantorów nastąpił jednak w sierpniu 2011 wraz z wprowadzenie ustawy antyspreadowej, umożliwiającej klientom spłatę kredytu w obcej walucie, w której kredyt ten został zaciągnięty – dzięki niej kantory internetowe przyciągnęły do siebie kredytobiorców, którzy od tej chwili mogli spłacać swoje zobowiązania z pominięciem banków i przy bardzo atrakcyjnych kursach walutowych. Do 2014 roku na polskim rynku funkcjonowało już około 40 kantorów internetowych oraz kilka „porównywarek” czyli serwisów, na których można porównać ze sobą kursy walut proponowane przez konkretne e-kantory.

E – kantory, a prawo

Mimo upływu lat w polskim ustawodawstwie wciąż nie istniała definicja kantoru internetowego – firmy te muszą opierać się na przepisach dotyczących kantorów stacjonarnych. Każdy kantor internetowy podlega tym samym mechanizmom nadzoru, między innymi musi uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności udzielane przez Narodowy Bank Polski.

Dodaj komentarz