Wykupowanie długów – co wiesz na ten temat?

Wykupowanie długów – co wiesz na ten temat?

Niestety z roku na rok coraz więcej osób popada w długi. Nie muszą to być tylko niespłacone kredyty czy pożyczki pozabankowe. Może to być równie dobrze niezapłacony mandat karny czy rachunek za energię elektryczną. Mało osób jest świadomych tego, że na czarną listę dłużników można trafić mając zobowiązanie o wartości już od 200 złotych! Dla wielu osób tyle wynosi właśnie jeden rachunek. Jednak zawsze o wpisie do Krajowego Rejestru Długów trzeba zostać poinformowanym na 30 dni zanim się on ukaże na liście, a do tego może to być za zobowiązanie niezapłacone w ciągu co najmniej 60 dni licząc od terminu zapłaty. Z jednej strony nie jest łatwo na tę listę trafić, a z drugiej wiele osób się na niej znajduje.

Firmy, które mają dłużników coraz częściej decydują się na kroki takie jak sprzedaż długów czy oddanie sprawy do sądu i zasądzenie komornika. Niestety polubowne załatwianie spraw odchodzi do lamusa, ponieważ nawet jeśli pierwszego dnia dłużnik się kaja, że zapłaci jak tylko będzie miał pieniądze to i tak tego nie robi. A każde przedsiębiorstwo musi zarabiać i nie może pozwolić sobie na posiadanie aktywnych zobowiązań, które nie zostały uregulowane w terminie, bo to może doprowadzić do tego, że sama firma w końcu popadnie w finansowe tarapaty.

Wykupywanie faktur jest więc coraz bardziej powszechne i jest to metoda dla firm, które mają dłużników na odzyskanie chociaż części pieniędzy, a dla tych wykupujących na zarobek. Długi odkupuje się za część wartości. Może to być na przykład połowa sumy na jaką opiewa wartość wszystkich długów na liście dłużników. Jednak trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie długi udaje się odzyskać, więc taka firma może też ponieść straty na takim zakupie. Wszystko zależy od tego jakie ma metody odzyskiwania długów i jak wielu dłużników zgadza się uregulować swoje zobowiązania polubownie, a jak wiele spraw trafi w konsekwencji nie płacenia do sądu. Warto pamiętać, że dopiero sąd ustanawia komornika nad osobami, które kategorycznie nie spłacają swoich długów.

Dodaj komentarz