Wybielamy zęby

Wybielamy zęby

Wszystko, co barwi koszulkę, barwi także zęby. Kurkuma spożywana w potrawach ma, co prawda swoje zalety, ponieważ dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym zmniejsza ilość szkodliwych mikrobów w jamie ustnej oraz odkładanie się płytki nazębnej.

Z drugiej strony poprzez jej ostrość nie powinny jej stosować osoby ze stanami zapalnymi dziąseł, błon śluzowych, nadżerkami, rankami w jamie ustnej. Lecz przede wszystkim ma ona silne działanie koloryzujące. Oznacza to, że zęby potraktowane taką regularną terapią w postaci pasty, zamiast być bielsze, z czasem mogą stać się żółte lub pomarańczowe. Właściwości wybielające są tutaj pozorne i sprowadzają się jedynie do właściwości ściernych kurkumy. Takie same właściwości ma niemal każda pasta do zębów. Wniosek: kurkuma jest świetną przyprawą i ma właściwości przeciwzapalne, ale jako wybielacz jest mierna.

Czarny węgiel na czarnej liście dentystów

Świat urody oszalał na punkcie węgla aktywnego, znanego pod łacińską nazwą. Stosuje się go dziś, jako składnik maseczek na twarz, mydła, peelingów, szamponów czy eyelinerów. Furorę robią filmy, na których Internauci myją zęby „pastą” zrobioną ze sproszkowanego aktywnego węgla oraz wody. W ich ocenie taka domowa mikstura usuwa osad ze szkliwa oraz „pochłania” bakterie. Ale czy tak faktycznie jest? Drobiny węgla drzewnego mają silne właściwości ścierające i praktycznie zerowe właściwości antybakteryjne. Trąc tymi drobinami niszczymy szkliwo i przyspieszamy jego erozję, podrażniamy także dziąsła i zakończenia nerwowe. Im dłużej taka papka jest stosowana, tym większe jest ryzyko zniszczeń. Skala zjawiska jest dziś na tyle poważna, że stanowczo odradza stosowanie tego typu domowej metody, uznając ją za wysoce niebezpieczną dla zdrowia zębów.

Dobra rada

Wniosek: aktywny węgiel drzewny stosujemy wyłącznie na zatrucia pokarmowe. Wybielanie zębów to sprawa, którą należy powierzyć zaufanej osobie. Są to sprawy, które nie mogą zostać przez nas w żaden sposób pominięte.

Dodaj komentarz