Pozytywne i negatywne efekty wybielania zębów

Pozytywne i negatywne efekty wybielania zębów

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym ma wiele zalet: oczekiwany efekt wybielenia możliwy jest do osiągnięcia już podczas jednej wizyty, cały zabieg przeprowadzany jest przez dentystę w gabinecie – pacjent nie musi wykonywać niczego samodzielnie w domu, zabieg wykonany przez specjalistę jest dużo bardziej komfortowy niż długotrwałe stosowanie metod domowych.

Wybielanie zębów może mieć również efekty negatywne: finalny efekt zmiany odcienia szkliwa, widoczny dopiero po kilku dniach od samego zabiegu, może być dosyć radykalny i wywoływać zróżnicowane reakcje wśród osób w otoczeniu pacjenta, zabieg wybielania może wywoływać ból zębów, o którym niezwłocznie należy poinformować lekarza – może być on skutkiem zwiększonej nadwrażliwości zębów.

Czy można uzależnić się od wybielania zębów?

Piękny, śnieżnobiały uśmiech to podstawa atrakcyjnego wyglądu. Wiele osób uważa, że posiadanie uśmiechu w stylu hollywoodzkich gwiazd może pomóc w różnych sytuacjach w życiu codziennym i zawodowym, a dla niektórych wybielanie zębów staje się wręcz obsesją… Śnieżnobiały uśmiech to za mało? Gabinety stomatologiczne są pełne pacjentów, którzy marzą o posiadaniu pięknych, białych zębów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że po wyjściu od specjalisty wielu z nich uważa, że ich uśmiech wciąż nie jest wystarczająco biały i nie przypomina uśmiechów znanych osób z pierwszych stron gazet. Często nie zdajemy sobie sprawy, że ta „olśniewająca biel” jest najczęściej efektem pracy grafika. Przypadków uzależniania od wybielanie zębów, czyli tzw. bleachoreksji, jest coraz więcej. Częściej dotyczą one kobiet niż mężczyzn.

To nam szkodzi

Chociaż dentyści ostrzegają, że nadmierne wybielanie zębów niszczy szkliwo i może spowodować nadwrażliwość wiele osób nie potrafi zrezygnować z zakupu kolejnej pasty wybielającej. Pragnienie posiadania śnieżnobiałego uśmiechu jest tak silne, że potrafią testować wszystkie nowości, które pojawiły się wśród preparatów do zębów, a uzyskane efekty i tak nie są dla nich zadowalające. Dla osób z bleachoreksją białe zęby nigdy nie będą wystarczająco białe. Chcą mieć zęby w odcieniu, który często nie pasuje do ich karnacji lub wieku. Często zapominają, że w wybielaniu najważniejsze jest tak naprawdę uzyskanie naturalnego efektu.

Dodaj komentarz