Piece stalowe czy żeliwne? – różnice, podobieństwa, zalety i wady

Piece stalowe czy żeliwne? – różnice, podobieństwa, zalety i wady

Marzysz o własnym kominku? Chcesz, żeby Twój dom rozjaśniony był ogniem z własnego paleniska? Chcesz siadać przy kominku w czasie zimnych wieczorów, ogrzewać się przy nim jesienią i zimą, zasiadać przy ogniu z ukochanym/ukochaną, z bliskimi, z przyjaciółmi? To marzenie wielu osób. Obecnie budowa własnego kominka nie jest wcale trudna – istnieje mnóstwo fachowców, którzy się tym zajmują i mnóstwo sklepów, gdzie można składać podobne zamówienia.

Istnieją jednak różne wersje kominków – wymyślane specjalnie dla ludzi o różnych potrzebach. Najwięcej osób zastanawia się nad wyborem kominków stalowych lub żeliwnych. Czym się od siebie różnią i która wersja jest lepsza?

Stal a żeliwo

Pomiędzy stalą a żeliwem istnieją podstawowe różnice. Stal jest stopem żelaza z węglem – plastycznie obrobionym i obrabialnym cieplnie, którego zawartość węgla nie wynosi więcej niż 2,11%. Zawiera najwięcej żelaza, a obok niego i inne metale, jak chrom, nikiel czy mangan. Żeliwo zaś jest stopem żelaza z węglem, gdzie zawartość węgla jest znacznie większa – od 2,11% do nawet 6,67% w postaci cementytu lub grafitu. Zwykle w żeliwie znajdziemy również krzem, mangan, fosfor, siarkę i inne, mniej istotne składniki.

Piece stalowe a piece żeliwne

Wybierając kominek do swojego domu, trzeba przemyśleć, która jego wersja – stalowa czy żeliwna – będzie najbardziej opłacalna. Chodzi tu oczywiście o jego wkład – który może być wykonany z jednego lub drugiego materiału. Wkłady żeliwne wykonywane są z żeliwnych odlewów. Na pewno takie wersje o wiele dłużej się nagrzewają, jednak w konsekwencji tego dłużej też zachowują później ciepło. Są zatem w stanie więcej go oddać do pomieszczenia, ogrzewając nawet i wtedy, kiedy płomień już zgaśnie lub zostanie już wygaszony. Wersje stalowe nie posiadają takich możliwości, choć niewątpliwie fakt, iż ogrzewają się znacznie szybciej także jest ich wielką zaletą. Wkłady żeliwne pasują stylem raczej do tradycyjnych kominków – piece stalowe zaś świetnie się odnajdą w bardziej nowoczesnych wnętrzach. Mogą mieć ciekawe kształty, ponieważ stal łatwiej się kształtuje. Kolejna zaleta to dodatek materiału akumulującego ciepło, który zwykle pojawia się w tego typu kominkach.

Przeczytaj też: http://kratki.com/pl/oferta/piece-wolnostojace/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *