Od czego zależy i jak długo trwa efekt wybielania 

Od czego zależy i jak długo trwa efekt wybielania 

Efekt wybielania zębów zależy także od przyczyny i rodzaju przebarwienia: starzenie się zębów – kilkutygodniowa kuracja znacznie poprawia kolor szkliwa, palenie, barwniki zawarte w pożywieniu – długość leczenia jest uzależniona od nasilenia przebarwień.

Jednak jego wyniki są bardzo dobre, leki – zęby nie zostaną całkowicie wybielone. Należy pamiętać, że przebarwienia będą widoczne zwłaszcza w okolicach dziąsła, brązowe przebarwienia – można je wybielić, jednak mogą powrócić, białe plamy – nie można ich usunąć, po wybielaniu stają się jeszcze jaśniejsze.

Widoczne zmiany

Po wybielaniu zębów odcień zębów zmienia się o 2–7 odcieni. Zależy to oczywiście od zastosowanej metody, a także predyspozycji pacjenta. Jak z czasem zmienia się efekt wybielania: wkrótce po zabiegu jego efekt jest najbardziej intensywny, po około 6 tygodniach barwa się stabilizuje na pewien okres liczony w latach, kolor zębów powoli zaczyna wracać do dawnego stanu. Efekty wybielania utrzymują się od jednego do trzech lat – ma na to wpływ wiele czynników. Czasem efekt jest trwały. Niektórzy pacjenci wymagają powtórnego wykonania zabiegu, który wykonywany jest na kolejnej wizycie. Co wpływa na działanie środka wybielającego zęby? Jego stężenie, czas stosowania, szybkość procesu wybielania, stężenie utleniacza. Każdy zabieg w stomatologii obarczony możliwością wystąpienia powikłań.

Skutki poboczne

Do skutków niepożądanych po wybielaniu zaliczymy: nadwrażliwość zębów – jest to nadwrażliwość przemijająca i można ją zmniejszyć za pomocą past lub specjalnych środków stosowanych w gabinecie, podrażnienia dziąseł, błony śluzowej, alergię np. na środek wybielający, substancję smakową, bóle głowy, ból stawów szczęki -w metodzie nakładkowej, uszkodzenie szkliwa – może wystąpić, jeśli produkt nie jest stosowany według zaleceń, poprawne stosowanie preparatu nie uszkadza szkliwa. Chodzi tutaj na pewno o resorpcję zewnętrzną. Dodatkowo utrata miękkich oraz twardych tkanej zęba i wyrostka zębodołowego w wyniku działania czynników fizjologicznych lub patologicznych, owrzodzenie gardła, mrowienie.

Dodaj komentarz