Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty?

Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty?

Lokaty to jedno z najbezpieczniejszych i najkorzystniejszych narzędzi, jakie oferuje nam bank. Jednak zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, warto wiedzieć, na co trzeba zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty.

Bardzo ważne jest oprocentowanie lokat. Im jest ono wyższe, tym więcej zarobimy na koniec trwania lokaty. Oprocentowanie lokat decyduje bowiem o wysokości odsetek, jakie zostaną nam wypłacone przez bank. Tu warto podkreślić, że na samej lokacie nie można stracić i jest to najbezpieczniejsza formuła oszczędzania i pomnażania pieniędzy. Wszystkie nasze środki są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a jeśli nie zdecydujemy się zerwać przed czasem lokaty, to znaczy nie wypłacimy z niej pieniędzy, to bank musi nam wypłacić zyski, czyli po prostu odsetki.

Oprócz oprocentowania warto też zwrócić uwagę na ilość okresów lokacyjnych. Banki najczęściej proponują nam lokaty krótkoterminowe i długoterminowe. Te pierwsze to lokaty, które kończą się przez jednym rokiem. Wszystkie lokaty dłuższe niż dwadzieścia cztery miesiące, zaliczane są do długoterminowych. To, jaką lokatę wybierzemy, zależy oczywiście tylko od nas. Czas trwania lokaty powinien być jednak dostosowany do naszych możliwości finansowych i brać pod uwagę, ewentualne potrzeby finansowe w przyszłości. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest tutaj rozłożenie środków finansowych na kilka lokat krótkoterminowych oraz długoterminowych. Tak, aby w przypadku, kiedy zaistnieje potrzeba ściągnięcia oszczędności, nie musielibyśmy likwidować wszystkich lokat.

Warto też rozważyć inne formuły lokat, które oferowane są przez niektóre banki. Oprócz typowych lokat mamy też na przykład lokaty walutowe. To rodzaj umowy, gdzie oszczędności są przewalutowywane na waluty obce. Najczęściej są to dolary, euro, frank szwajcarski czy funt brytyjski. Tego typu lokaty są dużo niżej oprocentowane, ale tu zarabiamy na wzroście wartości waluty w stosunku do złotego. Lokaty te nie dają nam pewności zysku, a możemy właściwie też na nich stracić, jeśli na przykład to złoty umocni się w stosunku do waluty, w której będziemy mieli ulokowane pieniądze.

Dodaj komentarz