Na co uważać lakierując jacht?

Na co uważać lakierując jacht?

Lakier jachtowy to rzecz niezbędna dla każdego, kto przygotowuje swoją łódkę do sezonu. Jednak aby zadziałał on tak, jak powinien, musimy przestrzegać wszelkich zasad jego nakładania.

Zanim nałożymy lakier jachtowy na powierzchnie, musimy pamiętać o prawidłowym jej przygotowaniu. Nie jest to trudne, ale niestety wymaga sporo czasu. Jeśli powierzchnia będzie zatłuszczona, to lakier nie przywrze do niej dobrze i powstawać będą zacieki oraz zacznie odpadać. Do zmycia większości zanieczyszczeń potrzebujemy profesjonalnych zmywaczy, które charakteryzują się odpowiednim czasem odparowania oraz działają na więcej rodzajów zanieczyszczeń. Kiedy powierzchnia jest już odpowiednio wyczyszczona oraz co najważniejsze sucha możemy przystąpić do nakładania lakieru. Ten powinien być odpowiednio dobrany. Nie stosujmy lakierów nieznanych nam firm lub podejrzanie tanich. Pozorna oszczędność może się tu skończyć dużo większymi kosztami, kiedy przyjdzie do renowacji jachtu. Dobry lakier to lepsza przyczepność do powierzchni, wyższa odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz pełna obojętność na wodę.

Nie próbujemy też oszczędzać na samym zastosowaniu lakieru. Wielu użytkowników uważa, że wystarczy nanieść cienką warstwę, lub polakierować kadłub raz i to wystarczy, aby w pełni go ochronić. Nic bardziej mylnego. Jeśli zaczniemy tu oszczędzać, to wyjdzie nam to w środku sezonu, kiedy nie będzie czasu ani przestrzeni żeby naprawić swoje błędy. Dlatego, zanim weźmiemy się do pracy, sprawdźmy wydajność oraz liczbę zalecanych warstw na etykiecie lub w karcie technicznej produktu. Powinniśmy też pomyśleć o przyszłości. Nałożenie kiepskiej jakości lakieru lub oszczędność przy nakładaniu, to nie tylko utrudnienia dla nas jako użytkownika w trakcie sezonu. To też realne zdewastowanie jachtu. Drewno narażone na kontakt z wodą i działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych i także promieniowanie UV zacznie się niszczyć. Proces ten będzie postępował o tyle szybciej, o ile bardziej zaniedbamy jego kondycję.

Dodaj komentarz