Kaszuby: raj dla młodych odkrywców

Kaszuby: raj dla młodych odkrywców

Jeziora i lasy – to wszystko czeka na Kaszubach. Jezioro Wdzydze (zajmuje powierzchnię ponad 1000 hektarów, ma głębokość 70 m. Wraz z otaczającymi go jeziorami jest nazywane kaszubskim morzem) oraz sąsiadujące z nim jeziora są rajem nie tylko dla kajakarzy, ale także dla młodych ciekawych świata ludzi. Region jest na tyle atrakcyjny, że warto wziąć go pod uwagę planują kolonie młodzieżowe.

Turyści przyjeżdżają na Kaszuby, aby wędkować i zbierać grzyby. Nie są to atrakcje, które spodobają się młodym ludziom. Ale już piesze i rowerowe wycieczki w czasie, których mogą poznać malownicze wsie z zabytkami kultury kaszubskiej powinny im przypaść do gustu. Szlaki turystyczne – piesze i rowerowe – są doskonale oznakowane, nie ma więc mowy o tym, że podczas wycieczki młodzi ludzie się zgubią. Do tego czekają tutaj także interesujące ścieżki przyrodnicze.

Stolicą Kaszub od ośmiu wieków jest Bytów. Warto go odwiedzić, aby zobaczyć zbudowaną przez Krzyżaków potężną warownię. Po tamtych czasach w Bytowie pozostał także zbudowany w XIV wieku, a następnie przebudowany w wieku XVI (przebudowy dokonali już książęta pomorscy) zamek krzyżacki. W najstarszym skrzydle zamku ma siedzibę Muzeum Zachodniokaszubskie, z ciekawymi i bogatymi zbiorami etnograficznymi. Kolejną wycieczkę warto zaplanować do Kościerzyny. Znajduje się tutaj między innymi Muzeum Kolejnictwa z wieloma eksponatami o nieraz bardzo ciekawej historii.

W czasie pobytu na koloniach na terenie Kaszub warto wybrać się na wyprawę do Słowińskiego Parku Narodowego. Jedną z największych atrakcji parku są białe, wysokie na kilkadziesiąt metrów wydmy. Są to największe ruchome wydmy na terenie całej Europy. W ciągu roku potrafią się przemieścić nawet o 10 metrów! Ruchome piaski zasypały roślinność i stworzyły prawdziwie pustynny, bardzo piękny krajobraz. To dlatego obszar występowania wydm jest często nazywany „polską Saharą”. Wędrówka po wydmach jest tak fascynująca, że można na nich spędzić cały dzień wcale się przy tym nie nudząc.

Dodaj komentarz