Jak karmić kota?

Jak karmić kota?

Kota możemy żywić pokarmem, który będziemy dla niego przygotowywać sami albo też specjalną karmą dla kota. Opcja druga jest wybierana najczęściej, gdy jest po prostu wygodna. Jednak pojawia się pytanie: jaka karma dla kotów jest najbardziej odpowiednia? Wybór karmy może wcale nie być łatwy.

Mokra czy sucha karma dla kotów?

Teoretycznie nie ma znaczenia czy kupimy kotu suchą, czy mokrą karmę. Okazuje się jednak, że ma to całkiem duże znaczenie. W przypadku, gdy kot będzie karmiony tylko suchą karmą musimy zapewnić mu stały dostęp do świeżej wody. I tutaj może pojawić się problem, gdyż koty z natury piją bardzo małe ilości wody. Karma mokra okaże się więc lepsza. Koty bardzo chętnie jedzą oba rodzaje karmy, ale wybierając je należy pamiętać o kilku ważnych elementach. Koty należą do zwierząt mięsożernych; dlatego kupując karmę dla kota pamiętajmy, aby sprawdzić, ile w wybranej karmie jest mięsa. Do najtańszych karm ich producenci dodają mięso w ilościach śladowych. W tego typu karmach największą ilość stanowią różnego rodzaju wypełniacze; mięsny zapach jest efektem dodania do karmy sztucznych aromatów. Karma stosunkowo przyzwoitej jakości zawiera od 13 do 20 procent mięsa; tego typu karmy dostępne są w większości sklepów. W sklepach zoologicznych sprzedawane są karmy, które zawierają w swoim składzie jeszcze więcej mięsa. Karmy klasy premium zawierają ponad 30 procent mięsa. W składzie karmy dla kotów nie powinno  zabraknąć także warzyw i owoców. Karma dla kotów dobrej jakości często uzupełniana jest niezbędnymi składnikami odżywczymi, na przykład witaminami i tłuszczami roślinnymi.

Jaką karmę kupić?

Zwróćmy uwagę, że w sklepach dostępne są różne rodzaje karmy dla kotów. Podział na suchą i mokrą to najprostszy z możliwych. W sklepach kupimy karmę dla kotów po sterylizacji, dla tych, które mają nadwagę, dla kociąt i dorosłych kotów. Pamiętajmy więc, aby wybierać karmę dostosowaną do wieku kota i jego potrzeb. Dzięki temu wybierzmy karmę, która zapewni kotu wszystkie składniki niezbędne do tego, aby miał on dobrą kondycję zdrowotną.

Dodaj komentarz