Czym się zajmuje rzeczoznawca dzieł sztuki?

Czym się zajmuje rzeczoznawca dzieł sztuki?

Osoby będące w posiadaniu dzieła sztuki lub rzemiosła artystycznego, zwykle dążą do tego, aby móc poznać jego rzeczywistą wartość. Osobą, która może im w tym pomóc okazuje się być rzeczoznawca dzieł sztuki. Osoba taka może świadczyć usługi tego rodzaju indywidualnie, zwykle jednak jest powiązana z domami aukcyjnymi, które korzystają z jej wiedzy i umiejętności.

Jak pracuje rzeczoznawca dzieł sztuki?

Współpraca z rzeczoznawcą zwykle odbywa się w taki sposób, który wydaje się najbardziej atrakcyjny dla samego klienta. Możliwości jest przy tym co najmniej kilka. Najbardziej oczywistym sposobem na nawiązanie współpracy z rzeczoznawcą jest złożenie wizyty w miejscu, w którym pracuje. Niestety, nie jest to rozwiązanie, które zawsze może znaleźć zastosowanie. Nie wszystkie eksponaty to rozwiązania na tyle trwałe, aby przewozić je po mieście, a i same ich gabaryty mogą przeszkodzić w zastosowaniu tej opcji. Problemem może być też szacowanie wartości tych dzieł sztuki, co do których jesteśmy przekonani, że mogą mieć duże znaczenie. Niewiele osób chce ryzykować ich transport i ujawnianie osobom postronnym tego, że cenne pamiątki są słabo zabezpieczone. W takich przypadkach rzeczoznawca dzieł sztuki zwykle decyduje się na odwiedzenie swojego klienta w zajmowanym przez niego lokalu. Zwiększa to poziom bezpieczeństwa i stanowi najlepszy dowód na to, że potrzeby zlecającego wycenę są traktowane profesjonalnie.

Na początku dwudziestego pierwszego wieku coraz ważniejsza jest rola Internetu w naszym życiu. Nic zatem dziwnego, że również rzeczoznawcy chętnie z niego korzystają. Ocena za pośrednictwem poczty e-mail na podstawie przesłanych przez klienta zdjęć nie jest może najbardziej dokładna. Pozwala jednak na wstępne oszacowanie wartości przedmiotu.

 

Co ocenia rzeczoznawca dzieł sztuki?

Każdy rzeczoznawca interesuje się konkretnymi przykładami dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego. Podczas gdy jeden kładzie nacisk na obrazy, inny zajmuje się przede wszystkim wyceną biżuterii. Zlecając wycenę domowi aukcyjnymi zwykle nie trzeba przy tym wskazywać konkretnej osoby, która ma być za nią odpowiedzialna.

Dowiedz się więcej na: https://desa.pl/pl/pages/19/oceny

Dodaj komentarz